Српски | English   



16. СИМПОЗИЈУМ "Римски венац православног краљевства - 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног"

Пријава за
научни скуп
Пројекат
Извештаји
Коментари
Учесници скупа
Упутство за припремање рукописа
Контакт
Насловна



Международный симпозиум византологов "Ниш и Византия"


Ниш и Византија


Слике и видео прилози са конференције


Изложба "После 15 година"

Ниш и хришћанско наслеђе

Зборник радова Ниш и Византија
Зборник XV
Зборник XIV
Зборник XIII
Зборник XII
Зборник XI
Зборник X
Зборник IX
Зборник VIII
Зборник VII
Зборник VI
Зборник V
Зборник IV
Зборник III
Зборник II
Зборник I

Константинов град старохришћански Ниш

Манастири и цркве јужне и источне Србије

Манастири и цркве града Ниша

Манастир Свете Богородице у Сићевачкој клисури


Град Ниш

Универзитет Ниш

Православна Епарија нишка

П Р О Г Р А М

МЕЂУНАРОДНИ НАУЧНИ СКУП
SYMPOSIUM
НИШ И ВИЗАНТИЈА - XVI
NIŠ AND BYZANTIUM - XVI

~ Римски венац православног краљевства

- 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног ~

~ Roman Crown of the Orthodox Kingdom
- 800 Years since the Coronation of Stefan the First-Crowned ~

3. јун  (субота)

17,30 - Свечано отварање-велика сала Универзитета (конфересијер Ивана Јоцић)

  • уводна реч - др Миша Ракоција
  • благослов - Патријарх српски Господин Иринеј
  • поздравна реч - градоначелник Дарко Булатовић
  • обраћање скупу – ректор проф. др Драган Антић
  • отвара скуп – академик др Љубомир Максимовић, потпредседник САНУ
  • Промоција Зборника радова бр. 15 – др Јасмина Шаранац
  • Пројекција научно-популарног филма „Освит Византије“
  • коктел 

Председава: др Смиљка Габелић (Београд)

  1. 18,30-18,45 – др Миодраг Марковић (Београд)
    Крунисање Стефана Немањића 1217. године
  2. 18,45-19,00 - dr Eirini Artemi (Athens)
    The heresy of Bogomils and its confrontation by the SerbianPrince Stefan Nemanja
  3. 19,00-19,15 - др Иван Стевовић, др Јелена Ердељан (Београд)
    Спасова црква у Жичи - облици простора и његова намена
  4. 19,15-19,30 - dr Lida Miraj, Amarildo Toli (Tirana)
    The Basilica and the Monastery of Saint John Vladimiri in Shijon, Elbasan.Problems of previous Restorations and the proposals for the Professional Restoration of the Basilica and the Monastery
  5. 19.30-19,45 - др Зоран  Ракић (Београд)
    Квадратна застава у одломку Четворојеванђеља (Народна библиотека Србије, Рс 720) и њене паралеле у српским рукописима од XIV до XVII века
  6. 19,45-20,00 - др Миша Ракоција (Ниш)
    Преднемњићке куполне цркве Ниша и њихово место у историји византијске архитектуре
  7. 20,00-20,15 – др Смиљка Габелић (Београд)
    Подне розете Лесновa
  8. 20,15-20,30 –др Сергей Бочаров (Крым, Россия)
    Византийские епархии в Горном Крыму между монголами и генуэзцами XIII-XIV вв.
  9. 20,15-20,30 – dr Apostolos Mantas (Ioannina)
    Continuity and Change: Between Byzantine and Post-Byzantine Iconography
  • 20,30- дискусија
  • Одлазак на вечеру

4. јун (недеља)

Председава: ђакон др Ивица Чаировић (Београд)

  1. 09,00 - 09,15 – dr Ioannis Kioridis (Serres)
    The death of Marko Kraljevic and Digenis Akritasin Serbian Ballads and Greek Folk Songs: a comparative approach
  2. 09,15 - 09,30 – Марија Алексић Чеврљаковић, др Марија Марић
    Баштина на маргини. Заборављено касноантичко наслеђе Завода за заштиту споменика културе у Краљеву
  3. 09,30 - 09,45 – Graham Jones (Oxford)
    Commemoration of Niš-born Constantine and his mother Helena in dedications of churches in Byzantine Syria
  4. 09,45 - 10,00 - ђакон др Ивица Чаировић (Београд)
    Спис Conversio Bagoariorum et Carantanorum као историјски извор – опис раних односа Бавараца и Словена
  5. 10,00 - 10,15 – др Ивана Коматина (Београд)
    Rex Serviae у угарској краљевској титули од 1202. до 1402.
  6. 10,15 - 10,30 – dr Papadopoulou Varvara, Synkellou Efstratia (Ioannina)
    New evidence on the economic and cultural life of the Despotate of Epirus
  7. 10,30 - 10,45 – Др. Георгиос Нектариос Ат. Лоис (Патра)
    Политика Стефана Првовенчаног (1196-1228)
  • 10,45-11,00 – пауза

Председава: dr Ergün Lafli (Izmir)

  1. 11,00 - 11,15 – др Предраг Драгојевић (Београду)
    Анализа једне полемике око касноантичке гробнице код Ниша
  2. 11,15 - 11,30 – др Драгољуб Марјановић (Београд)
    The Emergence of the Serbian Church in relation to Byzantium and Rome
  3. 11,30 - 11,45 – др Васиљ Јововић (Никшић),
    Стефан Првовјенчани у црногорској периодици (1835-1941)
  4. 11,45 - 12,00 – dr Ergün LAFLI (Izmir),
    Southern Black Sea during the early Byzantine period
  5. 12,00 - 12,15 – dr G. Atanasov, V. Yotov, I. Valeriev
    The crypt under the sanctuary of early Christian basilica № 1 in the Late Antique City of Zaldapa, Scythia province
  6. 12,15 - 12,30 – dr Snezhana Goryanova (Sofia)
    Early christian basilica and mediaeval cemetery near Bukhovo (Sofia)
  7. 12,30 - 12,45 – dr Svetla Petrova (Sofia)
    The Place and Function of the Round Piazza of Parthicopolis in the Development of the Late Antique City Planning

Председава: др Предраг Драгојевић (Београду)

  1. 12,45 - 13,00 – Vladimir Petkov (Sandanski)
    The Chrism of Bishop s basilika
  2. 13,00 - 13,15 – dr Vania Popova (Sofia)
    The Early Christian Mosaics in Bulgaria and Their Connection to the Liturgy
  3. 13,15 - 13,30 – dr Ivo Topalilov (Shumen)
    Some comments on the spread of the martyrdom cult in Thrace in 4th c.
  4. 13,30 - 13,45 - Anna Adashinskaya (Budapest)
    Founders or Donors? Small Images of Supplicants in Later Byzantium and Medieval Serbia
  5. 13,45 - 14,00 - dr Atanasije Atanasiadis (Solun)
    Средњовековна Босна код византијских писаца
  • 14,00 -16,00 – пауза за ручак

Председава: др Драгана Павловић (Београд)

  1. 16,00 - 16,15 – Elisabeta Kodheli (Tirana),
    Saint Mary Vlacherna in Berat in historiography and new observations
  2. 16,15 -16,30 – др Драгана Павловић (Београд)
    Портрети деце у српским средњовековним властеоским композицијама
  3. 16,30 -16,45 – Мила Крнета (Бања Лука)
    Обликовање модела идеалне српске средњовјековне краљице
  4. 16,45 - 17,00 – Никола Пиперски (Београд)
    Идентитет, легитимитет, утицаји: Поновна разматрања и упоредна анализа фресака Распећа Христовог у манастиру Свете Марије у Бачу и Спасове цркве у Жичи
  • 17,00-17,15 – пауза

Председава: dr Elizabeta Dimitrova (Skopje)

  1. 17,15 -17,30 – dr Jasmina S. Ćirić (Belgrade)
    “For we walk by faith”: floor and motion in late byzantine church
  2. 17,30 - 17,45 – Владимир Божиновић (Београд)
    Розете на споменицима моравске Србије и раноосманске Бурсе: Архитектонска декорација као манифестација интеркултуралног дијалога једне епохе
  3. 17,45 -18,00 – dr Elizabeta Dimitrova/Orhideja Zorova (Skopje)
    Haute couture of Macedonia Bizantina: costumes, jewelry, accessories
  4. 18,00 -18,15 - dr Ioannis Sisiou (Kastoria)
    Ο άγιος Γεώργιος ο Γοργός, προστάτης του κτήτορα του Αγίου Γεωργίου του Βουνού στην Καστοριά
  5. 18,15-18,30 – Љиљана Мандић, Милоје Мандић (Ужице)
    Црква Светог Николе у Брекову, Ариље, живопис са крајаXVI и почетка XVII века
  6. 18,30-18,45 – др Бојана Стевановић (Београд)
    Запажања и допуне у ишчитавању млађег слоја сликарства из цркве Успења Богородице у Режевићима
  7. 18,45-19,00 – др Миљана Матић (Београд)
    Представе српских владара династије Немањић у иконопису обновљене Пећке патријаршије 1557−1690: Стефан Првовенчани
  8. 19,00-19,15 – др Татјана Стародубцев (Нови Сад)
    Свети Фотије и Аникита и њихово поштовање и представљање у средњовековном источнохришћанском свету
  9. 19,15-19,30 – др Мирослава Костић (Београду)
    Визуелне представе Срба владара светитеља у Историји Јована Рајића
  10. 19,30- 19,45 – Kalina Atanassova (Varna)
    The Head Adornment of Three Female Ktitor Portraits in Dolna Kamenitza: possible Reconstructions 
  11. 19,45-20,00 – др Xénia Golub (Budapest)
    The Iconography of the Cantor’s Pews of the Orthodox Monastery Church of Grábóc
  12. 20,00-20,15 – Dr. Konstantinos Giakoumis (Tirana)
    Unpublished Scene of St John Vladimir from the Church of the Entrance of the Virgin to the Temple at Kolkondas, Myzeqe, Central Albania
  13. 20,15-20,30 – др Ариjадна Воронова (Москва)
    Русско-византиjски стил у архитектури Москве почетка ХХ века и обнова Московског Епархиjског Дома
  14. 20,30-20,45 – Маријана Марковић (Београд)
    Представа Сабор арханђела у цркви Светог Ђорђа у Ајдановцу
  15. 20,45-21,00 – Кристина Милорадовић (Београд)
    Симболика представе Галактотрофусе у композицији Деизиса у Зауму
  • Дискусија, разговор са новинарима и завршетак рада
  • Вечера

5. јун (понедељак)

  • 09,30 - пријем у Председништву Града
  • 10,00 - 14,00 - обилазак споменика културе
  • Одлазак




Institute Of
Byzantine Research

Археолошки институт
Београд

Византолошки институт
САНУ

Филиозофски факултет
Београд

Македонска академија
наука и уметности

Бугарска академија
наука

АИМОС
Солун

webpage counters