РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА СА ФРЕСКАМА

Случајно је откривена 1953. године у дворишту Дома средњошколске омладине у улици Косовке девојке. Припада периоду раног хришћанства и једна је од ретких чије су унутрашње површине осликане. Настала је крајем IV века, када је Ниш био епископски центар, познат по реликвијама нишких мученика широм оновременог хришћанског света.

Гробница је правоугаоне основе, дугачка 2,63м, а широка 2,33м, засведена полуобличастим сводом висине 1,78м. Улаз се налази на источној страни, а затварао се ужљебљеном каменом плочом. Зидана је од опека, док је унутрашњост подељена на три или четири гроба у облику ковчега, сада без поклопца.

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА СА ФРЕСКАМА, источни зид

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА СА ФРЕСКАМА
источни зид

На једном слоју малтера у фреско техници исликане су унутрашње зидне површине. На источном зиду, изнад улаза је Христов монограм у венцу од палминог лишћа са апокалиптичним словима алфа и омега. Можда није случајно да само после неколико деценија од признавања хришћанства, Христов монограм затичемо у Константиновом родном граду.

Лево и десно од улаза насликана је по једна стајаћа фигура фланкиране растињем. Светитељ са леве стране у левој руци држи свитак и десном благосиља, док онај на десној страни десном руком благосиља, а у левој држи отворену књигу.

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА у ЈАГОДИН-МАЛИ, фреске на западном зиду

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА у ЈАГОДИН-МАЛИ, фреске на западном зиду

Пандан њима, на западном зиду је идентична композиција. Изнад мале нише, смештен је Христов монограм са апокалиптичним словима(a-w), окружен венцем од палминог лишћа и нимбом. Лево је стојећа фигура светитеља у молитвеном ставу, обема рукама, длановима навише, показује на Христов монограм, док она на десној страни, десном руком благосиља, а лева је недовољно јасна.Све фигуре светитеља су кратке косе и браде, наглашених екстремитета. Обучене су у тунике са клавусом и тогом пребаченом преко левог рамена. Цртеж је рађен цигла црвеном и сивом, инкарнат маслинасто - зеленом бојом.

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА у ЈАГОДИН-МАЛИ, западни зид

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА СА ФРЕСКАМА
западни зид

У доњим зонама, као и на самим гробовима, схематски је приказана рајска ограда с растињем иза ње, која симболично одваја овај свет од оног. У горњем делу северног и јужног зида, одвојена црвеном траком од доње ограде, још једна је ограда - transenna marmorea.

Њене геометријски украшене парапете одвајају стубови са хермама - бисте без руку, као још увек свеже сећање на античку традицију.

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА у ЈАГОДИН-МАЛИ, фреске на северном зиду

РАНОХРИШЋАНСКА ГРОБНИЦА у ЈАГОДИН-МАЛИ, фреске на северном зиду

 

На своду су биљни орнаменти са слободно изувијаним лозама чије гроздове кљуцају птице, симболично дочаравајући атмосферу у рају.

Ранохришћанска гробница у Јагодин-мали, свод

Ранохришћанска гробница у Јагодин-мали, свод

По свој прилици, у питању су две свете личности, уз апостоле Петра и Павла на источној страни, као заштитници умрлих, који се овде, захваљујући симболици фреско декорације, налазе у рају.

Својим ликовним особеностима и развијеним хришћанским иконографским појединостима, фреско декорација нишке гробнице превазилази оквире локалног и заузима запажено место у уметности римских катакомби и хришћанске антике.