КАСНОВИЗАНТИЈСКИ ПЕРОД
ИСТОРИЈА
Током целог XII века Ниш се налазио у правцу византијских похода, и био је главна раскрсница. У њему бораве многи цареви, али увек с војском. Византијска војска обавезно је долазила до Ниша, да би од њега усмеравала своје снаге у зависности од потреба. Византинци су током XII века, борбом против Угара и Срба, били непосредно везани за Ниш, као једну од значајних војних база. Често присуство царева и војске, омогућило је граду Нишу да постане значајан привредни, трговачки и војно-административни центар овог дела пространог византијског царства.
Градња цркве
"Минхенски" псалтир
Пред крај XII века на историјску сцену ступа Стефан Немања. Још као младић, на позив цара Манојла Комнена (1143 - 1180), Немања долази у “град славни Ниш“. Задивљен младићевом мудрошћу, овде у Нишу, родном граду св. цара Константина, цар Манојло обдарује га, можда не случајно, угледном дворском титулом, “царским саном”. Стефан Немања, сада велики жупан, први пут осваја Ниш 1183. године, продирући дубоко у византијску територију, до Софије. Добро познавајући значај Ниша, он планира да престоницу државе пресели у “најпознатији од својих градова”, где намерава да дочека Фридриха I Барбаросу. Следеће, 1189. године, 27. јула, Немања је Фридриха свечано дочекао у самом граду, не пропустивши прилику да истакне своје освајање Ниша и нишке области. Године 1190. Ниш је опет византијски град, и као такав спомиње се 1198. године.
Ниш је у XIII столеће ушао као српски град. Међутим, већ 1203. године у бугарским је рукама. Из тог времена кад поново припада охридској архиепископији, тачније 1204. године, спомињу се нишки епископ Кирик и црква Св. Прокопија.
Самостална српска црква (1219.год.) основала је Топличку епископију са седиштем у манастиру Св. Николе у Топлици. Тиме је, најтачније речено, припојена територија нишке епархије, која је од 1020. године у саставу аутокефалне охридске цркве. Много година касније, из записа на јеванђељу писаном у Сврљигу 1279. године, сазнајемо име ондашњег “нишевског” епископа Никодима .
НЕМАЊИНА РАТОВАЊА ПРОТИВ ВИЗАНТИЈЕ
Град Ниш су наизменично држали Византинци и Бугари. да би 1330. године Ниш и његова област били припојени српској држави. За све време владавине Стефана Душана (1331 - 1355) Ниш је под српском влашћу. Далеко сећање на ово време сачувало се у још живој легенди, по којој је цар Душан у манастиру Св. Богородице Габровачке причестио своју војску. И у преткосовској Србији, Ниш је у саставу простране државе кнеза Лазара. У овом раздобљу мира и материјалне стабилности, прилика је, живописана је црква Св. Јована на брду Комнига у Орљану.
СРБИЈА У ВРЕМЕ ЦАРА ДУШАНА