КАСНОВИЗАНТИЈСКИ ПЕРОД

ИСТОРИЈА

Током целог XII века Ниш се налазио у правцу византијских похода, и био је главна раскрсница. У њему бораве многи цареви, али увек с војском. Византијска војска обавезно је долазила до Ниша, да би од њега усмеравала своје снаге у зависности од потреба. Византинци су током XII века, борбом против Угара и Срба, били непосредно везани за Ниш, као једну од значајних војних база. Често присуство царева и војске, омогућило је граду Нишу да постане значајан привредни, трговачки и војно-административни центар овог дела пространог византијског царства.

Градња цркве,  "Минхенски" псалтир

Градња цркве

"Минхенски" псалтир

Пред крај XII века на историјску сцену ступа Стефан Немања. Још као младић, на позив цара Манојла Комнена (1143 - 1180), Немања долази у “град славни Ниш“. Задивљен младићевом мудрошћу, овде у Нишу, родном граду св. цара Константина, цар Манојло обдарује га, можда не случајно, угледном дворском титулом, “царским саном”. Стефан Немања, сада велики жупан, први пут осваја Ниш 1183. године, продирући дубоко у византијску територију, до Софије. Добро познавајући значај Ниша, он планира да престоницу државе пресели у “најпознатији од својих градова”, где намерава да дочека Фридриха I Барбаросу. Следеће, 1189. године, 27. јула, Немања је Фридриха свечано дочекао у самом граду, не пропустивши прилику да истакне своје освајање Ниша и нишке области. Године 1190. Ниш је опет византијски град, и као такав спомиње се 1198. године.

Ниш је у XIII столеће ушао као српски град. Међутим, већ 1203. године у бугарским је рукама. Из тог времена кад поново припада охридској архиепископији, тачније 1204. године, спомињу се нишки епископ Кирик и црква Св. Прокопија.

Самостална српска црква (1219.год.) основала је Топличку епископију са седиштем у манастиру Св. Николе у Топлици. Тиме је, најтачније речено, припојена територија нишке епархије, која је од 1020. године у саставу аутокефалне охридске цркве. Много година касније, из записа на јеванђељу писаном у Сврљигу 1279. године, сазнајемо име ондашњег “нишевског” епископа Никодима .

НЕМАЊИНА РАТОВАЊА ПРОТИВ ВИЗАНТИЈЕ

НЕМАЊИНА РАТОВАЊА ПРОТИВ ВИЗАНТИЈЕ

Град Ниш су наизменично држали Византинци и Бугари. да би 1330. године Ниш и његова област били припојени српској држави. За све време владавине Стефана Душана (1331 - 1355) Ниш је под српском влашћу. Далеко сећање на ово време сачувало се у још живој легенди, по којој је цар Душан у манастиру Св. Богородице Габровачке причестио своју војску. И у преткосовској Србији, Ниш је у саставу простране државе кнеза Лазара. У овом раздобљу мира и материјалне стабилности, прилика је, живописана је црква Св. Јована на брду Комнига у Орљану.

Србија за време цара Душана, око 1350. год.

СРБИЈА У ВРЕМЕ ЦАРА ДУШАНА

 

НАЗАД ПОЧЕТАК НАПРЕД